Agenda

Tutorials – 21 October 2010
MENOG and The RIPE NCC are providing tutorials for MENOG 7 attendees. If you want to attend one of these courses, you should register separately from the meeting registration. Attendance is free.

Each tutorial runs from 09:00-17:30, with lunch served between 12:30-14:00.

Silver Room 09:00-17:30
Chaired by Serge Radovcic (Euro-IX).
Quartz 1 Room 09:00-12:30
Trainers: Ferenc Csorba and Sandra Bras (RIPE NCC)
14:00-17:30
Trainers: Ferenc Csorba and Sandra Bras (RIPE NCC)
Quartz 2 Room 09:00-10:30
Presenter: Yusuf Bhaiji (Cisco Systems)
11:00-12:30
Presenter: Yusuf Bhaiji (Cisco Systems)
14:00-17:30
Presenter: John Kristoff (Team Cymru)
Quartz 3 Room 09:00-10:30
Presenter: Ali C Begen & Aamer Akhter (Cisco Systems)
11:00-12:30
Presenter: Marco Hogewoning (XS4ALL)
14:00-17:30
Presenter: Aamer Akhter (Cisco Systems)

 

22 October 2010 (Meeting) – Agenda
09:00-10:30 Opening Plenary
Silver Room
Session Chair: Osama I Al-Dosary

Welcome: Osama I Al-Dosary, MENOG Chair

Welcome: Mehmet C Toros, Vice President International and Wholesale, Türk Telekom

Welcome: Max Figueroa, Vice President of Terremark North America

Keynote: Middle Eastern Internet TrendsJames Cowie, CTO of Renesys

10:30 – 11:00
Coffee Break
Common Lounge
11:00 – 12:30
Internet Measurements
Silver Room
Session Chair: Gaurab Raj Upadhaya

Trends in Internet Traffic Patterns – Darren Anstee (Arbor)

Some Recent Interesting Observations about the InternetDaniel Karrenberg (RIPE NCC)

12:30 – 14:00
Lunch
Restaurant “View Point” on 18th floor
14:00 – 15:30 IXP & Peering Panel
Silver Room
Session Chair: Mehmet Akcin

  • Introduction
  • IX Panel (updates from IX operators: DE-CIX, Netnod, AMS-IX, NIX.CZ, NAMEX, LoNAP, MIX, IST-IX)
  • Open Microphone/Peering BoF (participant updates)
15:30 – 16:00
Coffee Break
Common Lounge
16:00 – 17:30
Internet Services
Silver Room
Session Chair: Philip Smith

RIPE NCC Activities and Services – Axel Pawlik (RIPE NCC)

IANA Update – Mehmet Akcin (ICANN)

Root DNSSEC and KSK Ceremonies – Mehmet Akcin (ICANN)

DNS Root Zone Signing Experience – Dmitry Burkov

DNS Root Zone Signing as a TCR – Gaurab Raj Upadhaya

Evening
20:00-23:30
Conference Dinner
KALAMATA Meyhanesi Restaurant
23 October 2010 (Meeting)
09:00-10:30 IPv6 Deployment
Silver Room
Session Chair: Philip Smith

Qtel Mobile Broadband IPv6 ServiceRobert Saunders (Qtel)

Case Study: A Service Provider’s Road to IPv6 - Amir Tabdili (UnisonIP)

XS4ALL IPv6 DeploymentMarco Hogewoning (XS4ALL)

10:30 – 11:00
Coffee Break
Common Lounge
11:00 – 12:30
Internet Security
Silver Room
Session Chair: Richard Barnes

Certification – Oleg Muravskiy (RIPE NCC)

What ISPs need to know about the Underground EconomyJohn Kristoff (Team Cymru)

12:30 – 14:00
Lunch
Ocean Restaurant – Lobby Level
14:00 – 15:30 IPv6 Transition, Policy & Resources
Silver Room
Session Chair: Kais Al-Essa

IPv6 Transition Works in Turkey and Experiences of ICTASezen Yeşil and Onur Bektaş (ICTA)

Content Providers must lead the way to IPv6 DeploymentOwen DeLong (Hurricane Electric)

Resource Statistics (Middle East) – Elvis Velea (RIPE NCC)

Policy Update – Emilio Madaio (RIPE NCC)

15:30 – 16:00
Coffee Break
Common Lounge
16:00 – 17:30
Closing Plenary
Silver Room
Session Chair: Osama I Al-Dosary

TiViBu: Turk Telecom View – Barış Polat (Türk Telekom)

RIPE LabsMirjam Kühne (RIPE NCC)

Closing remarks: Ali Emir Erin, Director of International Sales & Services, Türk Telekom

Closing remarks: Max Figueroa, Vice President of Terremark North America

Closing remarks: Osama I Al-Dosary, MENOG Chair

Workshops – 25-29 October 2010
Attendance at the five-day workshops costs $200. If you register early, you may attend for $150. Early registration is strongly encouraged as the workshops are extremely popular and seats will be allocated on a first paid basis.

Each day runs from 09:00-17:30, with lunch served between 12:30-14:00.

09:00 – 17:30

 

 

 

IPv4/IPv6 BGP Routing Workshop
Quartz 1 Room
Instructors: Philip Smith (Cisco) and Stefan Olofsson (Cisco)
Network Management Tools
Quartz 2 Room
Instructors: Phil Regnauld (NSRC) and Brian Candler (NSRC)
Network Infrastructure Security and Forensics
Quartz 3 Room
NIS Instructors: Gaurab Raj Upadhaya (Limelight Networks) and Jonny Martin (PCH)

NIF Instructors: Irek Parafjanczuk (Team Cymru) and John Kristoff (Team Cymru)